Kontrolojide Fiziksel Formdalık

Kontroloji ruhun, zekânın ve vücudun koordinasyonunun tamamıdır. Kontrolojiye göre öncelikle amacınız vücudunuzun kontrolünü ele geçirmek ve sonra egzersizleri aşama aşama ve  devamlı olarak uygun bir şekilde tekrar ederek doğal ritmi ve bilinçaltı aktivitelerinizle ilgili koordinasyonu elde etmektir. Bu doğru ritim ve kontrol  evcil hayvanlarda ve vahşi doğa hayvanlarında da –bilinen istisnalar hariç- gözlenmiştir.

Kontroloji vücudu eşit şekilde geliştirir, yanlış duruşları düzeltir, fiziksel canlılığı yeniler, zekayı yeniler ve ruhu yüceltir. Çocukluk döneminde, bilindik istisnalarla hepimiz doğanın yararlarıyla ve normal fiziksel gelişimimiz ile eğlendik. Bununla birlikte, olgunlaştığımızda kendimizi egomuza iltifat eden vücutların içinde yaşarken bulduk. Vücutlarımız düşmüş, omuzlarımız kambur, gözlerimiz boş, kaslarımız gevşek ve canlılığımız tamamen gitmiş. İşte bu günlük mücadele ve ofis aktivitelerinden dolayı eşit bir şekilde bacak, omuz, omurga ve gövdemizin gelişmemesinin doğal bir sonucu.

 

Eğer inançlı bir şekilde YAŞAMA DÖNÜŞ’te belirtilen üç ay haftada dört kez egzersizlerini düzenli bir şekilde yaparsanız,  vücudunuzu ideale yaklaşmış olmasıyla birlikte zihinsel dinçliğinizin ve ruhsal cazibenizi yenilenmiş olarak bulacaksınız. Kontroloji açıkça sizin yürüyüşünüze, çalışmanıza ve eğlencenize yansıyacak bir esneklik, doğal zarafet ve yetenek vermek için tasarlanmıştır. Dayanma gücünüze eş adale gücünüzü, çaba gerektiren görevleri yapma kabiliyetinizi, güç oyunları oynayabilme becerinizi, yürümenizi, koşmanızı ve uzun mesafeler arası seyahat etme gücünüzü vücut yorgunluğu ve zihinsel gerginlik olmaksızın geliştireceksiniz. Ve bu daha başlangıç.

 

Kontrolojinin büyük sonuçlarından biri de zihin hâkimiyetinizin vücudunuzun kontrolünü tamamen sağlayabilmesidir. Birçok yeni başlayan insan (ünlü yetişmiş atletler dahil)  Kontroloji egzersizlerinden sadece çok azını yapabildiklerini keşfettiklerinden dolayı üzgün ve şaşkın. Önceki başarısız oldukları düzenli ve uygun, ya da kendi metotlarıyla yaptıkları yöntemler onlara yardım etmedi. Açıkça ortada kanıtı var ki beyinlerinin işlevi ağırlaşmış. Beyin aslında bir bakıma vücutlarımızdaki otomatik sinir sisteminden bütün kaslarımıza iletişimi sağlayan doğal bir santral… Maalesef,  kusursuz aklımız yaşamlarımızda sadece çok küçük bir rol oynuyor. Pratik olarak gün içinde sergilediğimiz hareketlerin hepsini ne düşündüğümüz, neyi gördüğümüz, ne duyduğumuz veya neye dokunduğumuz, iyi veya kötü hareketlerimizin olumlu sonuçlarını düşünerek analiz etmeyi bırakmamız yönetir. Doğal ya da refleks hareketlerimizin sonucu daha fazla ya da az, otomatik olarak göz kırpar, kaçar ve makineleri işleriz. İDEAL OLARAK, KASLARIMIZ KARARIMIZA İTAAT ETMELİ. MAKUL OLARAK, KARARIMIZ KASLARIMIZIN REFLEKS HAREKETLERİ TARAFINDAN ETKİLENMEMELİ. Beyin hücreleri ne kadar gelişirse, zihnimize o kadar gelişir. Öğretmenler duyu organlarıyla başlar. Kontroloji zihnin kaslar üzerindeki kontrolü ile başlar.

Harekete geçirilen, geçirilmediği takdirde genellikle uykuda olan binlerce ve binlerce kas hücresi, Kontroloji eşliğinde uyandırılan binlerce ve binlerce beyin hücresi yeni bölgeler hareket ettirilerek ve beynin kullanılmayan işlev bölgeleri uyarılarak hareket ettirilir. Şüphesiz ki birçok insan doğal bir deneyim olan Kontroloji egzersizleri sayesinde  ‘’Algının’’ harekete geçmesince fark edince bunu ifade edeceklerdir. Kontrolojinin kullanımına devam edilmesi durmaksızın artan normal ve doğal saf kan akışını önceden uykuda olan yeni bölgelerdeki beyin hücrelerini uyarmak için beyne dağıtır. Daha önemlisi, bu aslında beyin hücrelerini geliştirir. Büyük Amerikan Psikolojisti G. Stanley Hall gözlemlemiştir ki ‘’Kasların kültürü beyin gelişimindedir.’’


(Kaynak:Joseph Pilates`in Return of the Through Contrology kitabından alınmıştır)