Yüzücüler İçin Pilates

Vücudunuzu zorlamadan daha hızlı sürede ve daha kontrollü yüzün!

Yüzücüler için, uygun vücut hizası kritiktir. Yüzücülerin su ile çalışması gerekir ve en küçük bir hiza bozukluğu onların işine mal olabilir. Birçok yüzücü eğitmeni, bununla birlikte dünya çapında kaslar üzerine - veya kas sisteminin dışına çalışır. Bu içteki ‘dengeleyici’ sistemi çalıştırmaz. Bu çift yönlü denge yüzücüyü vücudun yapabileceğinden daha zor hareketler yapmasına zorlayarak yanlış hizada durmasına sebep olur. Bu rekabet zamanına saniyeler ekler –hatta daha kötüsü- çeşitli yırtılmalara, asılmalara ve kasılmalara sebep olabilir.

Yüzücüler için Egzersizler

Neden Pilates?

Pilates egzersizleri kemiğe en yakın kasların ve derin karın kaslarının bulunduğu iç iskeleti güçlendirmeye yoğunlaşır.  Egzersizler gövdeyi, leğen kemiklerini ve omuz eklem destek yerlerini dahil ederek iç sistem kontrolünü geliştirir. Pilates yüzücülere kasları patlama paterni ile doğrulamakta olduğu gibi iç destek sistemlerinde maksimum denge ve hizayı sağlamak için onlara neyi ateşlemeleri gerektiğini öğretir.

 

Yüzücüler ayrıca hareketlerinin yapı taşları olan karın kaslarının güçlendiğini görecekler.  Bir yüzücü için güçlü bir karın kürek kemiğini, omuzları, leğen kemiğini ve omuriliği dengede tutar ve hizaya koyar böylece onlar kollarını yukarı kaldırabilirler ve boyun kaslarını zorlamadan suyun dışında, bir uçtan bir uca daha az bir yıpranma ve daha hızlı yüzüş sağlar. Ek olarak, Pilates egzersizleri  uygun vücut ve zihin kontrolü altında planlı tempoyla yapılır. Bu yaklaşım bizi havuza, birçok yüzücünün daha az ne kadar yol gittiklerine ve daha çok nefeslenmeye odaklandıkları, daha sabit bir yarış için vücut oryantasyonu ve dengesine ihtiyaç duyulan yere götürüyor.

Performans Yararları

  •  Kaslar daha akıcı hareket için doğruca tetiklenir
  •  Vücut boynu daha az gererek hizasını alır
  •  Daha sabit bir tempo için vücut ve zihin kontrolü sağlanır
  •  Hepsi eşit zaman dilimlerinde yıpranma olmadan gerçekleşir.