Pilates Bir Spor Branşı Mıdır?

Spor branşı denirken görüşü alınmayan akademisyen ve spor adamlarının görüşlerine biz burada yer vermek istedik.

Bence spor branşı değildir. Yarışma içermemektedir. Serbest zamanları değerlendirmek amaçlı aktivite olarak düşünülebilir. - Abdurrahman Aktop-Akdeniz Üniversitesi Besyo Öğr. Gör. Dr.

Pilates bir spor branşı değildir. Çünkü optimum değil, uygun performans hedeflenmektedir. -Gül Özkaya-Akdeniz
Üniversitesi Besyo Öğr. Gör. Dr.

İçinde yarışma konsepti bulunmadığı için bir spor branşı değildir. - John Bilton- Fenerbahçe Spor Kulübü Eğitim Koordinatörü

Spor branşı değildir, yarışmasını duymadım. Sağlık için egzersiz yapanlara alternatif olarak görülebilir. -Yücel Uyar - Kadın Milli Takım Teknik Direktörü

Ve bunun gibi daha birçok akademisyenle yapılan ankette ‘’Pilates bir spor branşı değildir.’’ sonucuna varılıyor. Yurt dışında hiç bir spor federasyonunun adı altında eğitimleri verilmemektedir. Uzmanlar pilatesi fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon metodu olarak görmektedir. Klasik salonlarda yapılan spor branşlarından tamamen farklı bir metottur ve sporda kullanımı ise sakatlanmaları önlemek ya da sakatlanan sporcuların tedavilerine destek olmak amaçlı kullanılmaktadır. Federasyon olarak amacımız; bu konu ile ilgili yaklaşık 800 sayfalık topladığımız kaynakla halkı bilinçlendirmektir. Mücadelemizse; yanlış bilgilendirme yapanlarla ileriki günlerde sitemizde bu konuyla alakalı çok daha fazla kaynağa yer vererek cevap vermektir.

2004’te ülkemize giren pilates ile alakalı, getirim kaygısıyla  eğitim vermek dışında şimdiye kadar bir arpa boyu yol kat edilmemiştir. Halkımızı pilates konusunda bilgilendirmek amaçlı ücretsiz kitap ya da dergiler basılmamıştır.

Dünyada ve Türkiye’de  birçok özel stüdyo, yurtdışından bağımlı ya da bağımsız eğitim vermektedir bu durum pilatesin  dünyada bir federasyonu olmamasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’de yapılan eğitimler neticesinde verilen eğitmenlik belgeleri arasında–birtakım kurum ve kuruluşlar en fazla geçerli olan veya geçerliliği kabul gören gibi ifadeler kullanılıyor peki neden? Bunun için belli kuralları koyan Uluslararası Pilates Federasyonu’nun olması gerekmektedir böyle katı kurallar koyan bir kurum ve kuruluş yokken birilerinin o daha iyi bu daha kötü diye yorum yapması sadece çocukça bir çabadır. Kimin iyi kimin kötü olduğuna karar verecek bir otorite yoktur. Lütfen kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten ve sadece çıkarlar doğrultusunda bilgiden ilimden uzak  söylemlerle bu metodu kirletmekten vazgeçelim. İnsanların sağlığını bu kadar yakından ilgilendiren konularda bilimsel olmayan söylemlerle hareket edilmesini etik bulmuyor ve federasyon olarak her zaman bu tür durumların  karşısında yer alacağımızı ve kuruluş amacımızın ilkelerinden birinin de bu olduğunu bildiririz.

 Pilates Federasyonu Türkiye’deki tüm pilates derneklerinin birleşimiyle kurulmuş, Türkiye’de pilates adıyla kurulan tüzüğü yetkili makamlarca onaylanmış, kuruluşu resmi gazetede yayınlanmış ve pilatesle alakalı resmi internet sitesi olan tek kuruluştur. Devletin tüzüğünü ve kuruluşunu onayladığı bir kuruluş olarak tüzüğündeki amaçlarını gerçekleştirmek için tüzüğünde imkan verilen her türlü işlemi gerçekleştirme hakkı vardır. Eğitim yapma ve eğitimler sonunda başarılı olanlara belge verilmesi yetkilerinden sadece bir tanesidir. Federasyonumuzla alakalı bilerek ya da bilmeyerek yapılacak yanlış  söylemler için yasal işlemler başlatılacaktır.

Pilates metodu için dünyada olmadığı gibi Türkiye’de de bir spor federasyonu kurulması mümkün değildir. Spor branşı olmayan bir dalda spor federasyonu kurulamaz olabilse zaten yüzyıla yakın süredir bilinen pilates metodu için spor olduğu kabul edilse idi dünya çapında bir Uluslararası Pilates Sporu Federasyonu kurulmuş olurdu. Pilates dünyada spor branşı olarak değerlendirilmediği için de bunun olması imkansızdır. Sadece dernek ya da dernek federasyonu şeklinde kurulabilmektedir örnek Amerika Birleşik Devletleri Pilates derneği, Almanya Pilates Federasyonu vs.

Müsabakası, hakemi, sporcusu, antrenörü ve uluslararası bir federasyonu olmayan bir metot için spor branşıdır demek cidden düşündürücüdür.

Pilatesin  rehabilitasyon ve egzersiz yöntemi olduğuna dair bazı siteler aşağıdadır.

http://www.corephysio.com.au/service8/detail/pilates-equipment-studio/

http://www.pilatesproactive.com.au/

http://www.ausphysio.com/

http://www.clinicalpilates.com/

http://www.pilatesart.com/

http://ezinearticles.com/?Pilates-and-Physiotherapy---The-Combination-Is-Essential&id=6115322

http://www.physiopilates.co.nz/

http://www.physioandpilates.com.au/

http://juliettecottam.health.officelive.com/default.aspx

http://www.dynamicstability.com.au/

http://www.physiopilates.co.uk/

http://physiofixhollandpark.blogspot.com/

http://www.balancecontrolpilates.com/

http://ezinearticles.com/?Physiotherapy-and-Pilates-Lessons&id=6275713

http://www.physiopluspilates.com.au/