Kontroloji Prensiplerine Rehberlik

Kontroloji ağır bir yorgunluk sistemi, gün içinde tekrarlanan sıkıcı, nefret edilesi bir ‘’bıkana kadar’’ değildir. Ya da pahalı aparatlara ya da spor salonuna girmenize de bağlı değildir. Kontrolojinin bütün yararlarından evde de faydalanabilirsiniz. Değişmeyen kurallar sadece vicdani olarak devamlı inançlı olacağınıza ve şüphe etmeksizin egzersizler beraberinde talimatlara uyacağınıza ve zihninizi tamamen egzersizleri yapma amacı için konsantre edeceğinize itaat etmenizdir.

Sonuçlarını arayıp bir araya getirmeniz sizin açınızdan hayati önem taşır, aksi takdirde Kontrolojiye ilginizin olması için ortada hiçbir geçerli neden olmayacaktır. Dahası, bütün ek tavsiyeleri eşit bir sadakatle kabul edin. Kendinize öğrettiğinizi hatırlayın – doğru! Kontrolojinin yararları ancak egzersizleri talimatlara göre yapmanıza bağlıdır, aksi takdirde olmayacaktır. Şunu da hatırlayın ki ‘’Roma bir günde inşa edilmesi’’, ve bu SABIR ve ISRAR en büyük başarıyı tamamlamak için yapmaya değer iki hayati özelliktir. Egzersizlerinizi gayretle ve altedilemez, sağlam bir kararlılıkla yapın ki kendinize olan inancınızdan vazgeçmeye hiçbir şekilde müsaade etmeyin.

Bazı zamanlar ‘’Bu gece ara vereyim’’ diye aklınızı çalabilirsiniz. Bu kararsızlığın zayıf anına takılmayın, ya da yanlış kararın. Kendinizi gerçeğe adamaya karar verdin. Büyük okyanus gemisindeki buhar kazanını ateşleyenlerin ‘’bir geceliğine ara’’ verseydi eğer ne olacağını düşün. Cevabı biliyorsun. Eğer bu hareketi devam ettirecek olsalardı sonucunun ne olacağını biliyorsun. İnsanoğlunun vücudu, iyi ki, başarılı bir şekilde karmaşık bir modern vapurdan daha çok ihmale karşı dayanabilir. Bununla birlikte, nedensiz ve gereksiz yere vücutlarımıza sabrımıza bağlı yüklenmemiz gerektiği iyi bir neden değil, özellikle yaptığımızdan beri sadece canımızı yaktığımız.

Felsefeci Schopenhauer demiş ki: ‘’ Birisinin vücudunu herhangi bir başka kazanç için ihmal etmesi hayattaki en büyük deliliktir.’’ Zihninizi on dakikalık Kontroloji egzersizini hatasız olarak sergileyeceğinizi kabul ettirin. Şaşırtıı şekilde yeterli, bir kere ‘’Sağlığa Giden Yol’’ da yolculuk yaptınız mı hiç farkında olmadan gezilerin uzunluğunu ondan yirmiye yirmiden otuza taşıyacaksınız.

(Kaynak:Joseph Pilates`in Return of the Through Contrology kitabı)